piątek, 9 września 2016

Rynek Galicyjski w Sanoku

Z pewnością nie jeden z Was był, a na pewno wielu z Was słyszało, o Rynku Galicyjskim w Sanoku. Jakiś czas temu i mnie udało się w końcu tam wybrać, mimo iż mieszkam nie tak daleko. :) To jeden z największych muzeów/skansenów  tego typu w Polsce. Na wstępie zaznaczę, że warto tu chodzić z przewodnikiem, ponieważ wtedy mamy wstęp do wszystkich budynków. Inaczej grzecznie zamkną nam drzwi przed nosem mimo zakupionego biletu...
W obrębie obiektu wybudowane zostało małe miasteczko z rynkiem, w którym stoją repliki zabytkowych domów z okolicznych miejscowości (min. mojej rodzinnej miejscowości). Każdy z nich, odpowiednio do swojej funkcji, zawiera wyposażenie (np. piekarnia, apteka, zegarmistrz). W niektórych nawet możemy zrobić drobne zakupy. Mnie jednak najbardziej podobały się zrekonstruowane bogate domy żydowskie (z piękną zastawą na stole i pościelą na dość krótkich łóżkach).


Mijając rynek napotykamy na swojej drodze kurne chaty pod strzechą (i te uboższe i te od bogatszych gospodarzy), szkołę, cerkiew a także piękny mały dworek. Wszystkie te miejsca są w środku wyposażone w zabytkowe przedmioty. Z każdym domem wiąże się konkretna historia, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia zwiedzanie. 

Muzeum z roku na rok,cały czas się rozrasta i aby go dobrze zwiedzić trzeba mieć minimum 3 godziny. :) Jeśli będziecie w okolicach Sanoka, warto zwiedzić też muzeum obrazów Beksińskiego i ikon, o samym mieście nie wspominając.
 Pozdrawiam!

~~Lila~~12 komentarzy:

 1. Byłam tak kilka lat temu, mieszkam też w miarę nie daleko :D

  OdpowiedzUsuń
 2. To są moje klimaty, domki drewniane, deski, vintage ahhh bosko

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam taki styl, te drewno!!!
  pozdrawiam, mikrouszkodzenia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. ale tam pięknie :)
  może wspólna obserwacja? :*

  OdpowiedzUsuń
 5. Łał, niesamowicie malownicze miejsce, aż chciałoby się pojechać i zwiedzając cofnąć się w czasie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie tak tam własnie można się poczuć :D

   Usuń
 6. Świetne zdjęcia, chciałabym tam kiedyś pojechać ;D Obserwuję ;)
  Pozdrawiam ♥ #Smile
  Nasz blog - klik

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię tego typu miejsca i z chęcią zobaczę jak będę kiedyś w okolicy:)
  Obserwuję:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...